Välj ditt eget medieäventyr
Ett så kallat soloäventyr (Choose Your Own Adventure) låter en själv uppleva ett äventyr med olika valmöjligheter där man som läsare och spelare själv avgör historiens utveckling. Dessa böcker var populära i rollspelskretsar på 1980- och 90-talet men kan också användas för andra typer av interaktiva äventyr. De har också fått ett uppsving på senare år. Du kan nu enkelt bygga dessa digitalt i ett verktyg som till exempel Twine. Skapa ett antal olika MIK-relaterade scenarion med olika valmöjligheter och möjliga slut, som till exempel “Du stöter på ett inlägg på Instagram som gör dig väldigt upprörd och arg. Vad gör du?” eller “Din kompis delar en massa konspirationsteorier på Tiktok. Vad bör du göra?” Sprid gärna dessa i era sociala medier. Syftet är i förlängningen att stärka folks medie- och informationskunnighet.
Genomförande
- Lär er tjänsten Twine och hur man där bygger upp en interaktiv historia med vägar till slutet.
- Hitta på ett antal pedagogiska historier som på något sätt kan relateras till MIK och skapa dessa i verktyget. Se till att ni i slutet också tipsar om andra resurser eller böcker på temat. Vilka är de vanligaste nätdilemmana barn och unga ställs inför idag? Utgå gärna från verkliga case och målgruppernas egna erfarenheter. Äktheten ger tyngd till det interaktiva äventyret/upplevelsen. Tänk på att problematisera på ett balanserat sätt. Se upp så att ni inte förstärker nätskräck eller moralpanik. Betona också möjligheterna med nätet och ungas egna strategier och kompetenser för att surfa säkert.
- Publicera och marknadsför att soloäventyren finns. Kanske kan ni samarbeta med lokala skolor eller skolbiblioteket och sprida dem där.