Gå direkt till kursmenyn Gå direkt till innehållet

Omsätta

Utifrån våra kollegiala samtal med utgångspunkt i de material och den metod vi har valt, diskuterar vi vad nästa steg kan vara. Hur kan vi omsätta det vi har lärt i handling? Är det något av det vi har tagit del av som vi vill pröva på vårt bibliotek? Vi kan välja att pröva en eller flera aktiviteter, beroende på vår fråga. Kanske handlar det om ett nytt arbetssätt eller en ny metod? Kanske handlar det om en ny samverkanspart eller att göra en egen användarstudie?

Vi bestämmer vad vi provar enskilt, parvis eller gemensamt i grupp, beroende på hur vår biblioteksorganisation ser ut. Vi behöver också prata om hur lång tid vi ska prova vårt nya arbetssätt eller genomföra vår undersökning innan vi följer upp och hur denna uppföljning ska ske. Även när vi omsätter vår kunskap är det viktigt att dokumentera det vi gör och varför.

Idégenerering

Ett bra verktyg att använda för att införliva och omsätta nya kunskaper och upptäckter till konkret verksamhet är att arbeta med gemensam idégenerering. Denna metod möjliggör också att hela arbetsgruppen inkluderas i att gemensamt komma på och bestämma vilka idéer vi vill testa i praktiken.

Så här skulle ett sådant tillfälle, på runt en timme, kunna se ut:

  • Börja med att skriva ner en lista på de viktiga insikter och lärdomar ni har gjort från genomförande-steget eller använd tidigare dokumentation att utgå ifrån. 
  • Nu ska varje person tänka ut idéer på förändrade arbetssätt eller verksamhet som möter någon av de insikter och lärdomar som gjorts. Alla får sitta individuellt och skriva idéer i fem–tio minuter. 
  • Därefter väljer alla i gruppen ut två idéer och presenterar för varandra i storgrupp.
  • Nu sätter sig alla återigen individuellt en ny vända och skriver ner idéer i fem–tio minuter. Antingen nya som har uppstått eller genom att bygga vidare på varandras idéer. Se till att varje idé speglar någon eller flera av de insikter eller lärdomar som finns nedskrivna i listan. 
  • Därefter väljer alla i gruppen, återigen, ut två idéer och presenterar för varandra i storgrupp. 
  • I det sista steget diskuterar ni i arbetsgruppen gemensamt vilka idéer som ni skulle vilja testa att genomföra i praktiken. Här finns också möjlighet att rösta om idéer – den eller de idéer som får flest röster blir de ni genomför. 

Under idégenerering är det alltid viktigt att vara uppmuntrande och ha ett öppet sinnelag mot varandras idéer.

Inspiration

I artikeln Relationsskapande och läsfrämjandeplan – ett framgångsrikt sätt att nå unga beskriver bibliotekschef Tommy Bildström hur han tillsammans med sina kollegor på Nordmalings bibliotek arbetat systematiskt med att förändra arbetssätt och metoder för att öka utlåningssiffror och bli bättre på att nå ut med sitt läsfrämjande arbete mot barn och unga. 

Organisation och omvärld
5-30 min

Relationsskapande och läsfrämjandeplan – ett framgångsrikt sätt att nå unga

Artikel

Nordmalings bibliotek är ett integrerat folk- och skolbibliotek som också har en tradition av att vara ett starkt kulturcentrum i kommunen. Precis som de flesta mindre bibliotek har biblioteket i Nordmaling länge kämpat både med den traditionella bilden av vad ett bibliotek är och med vad det innebär att vara ett integrerat folk- och skolbibliotek. Utmaningarna har historiskt avspeglats i Nordmalings svårigheter att locka och engagera unga men också i utlåningssiffrorna. Statistiken har också visat att Nordmaling har färre utlån per kommuninvånare än rikssnittet. Samtidigt är erfarenheten av låga eller sjunkande utlåningssiffror inte unik för Nordmaling. Den speglar en generell trend i samhället: Barn och unga läser mindre.

Många insikter, tankar och idéer har uppkommit under de tre träffar som personalgruppen i Kulköping har genomfört tillsammans utifrån sin identifierade frågeställning. Arbetsgruppen bjuder nu in till en ytterligare träff där personalgruppen, utifrån det som framkommit i genomförandesteget, tar fram förslag på nya sätt att arbeta med boktips för unga. 

De bestämmer sig för att de ska börja arbeta mer strukturerat efter den lista med goda metoder för att boktipsa som de sammanställde under den första träffen. 

De vill också testa att införa två nya typer av skyltningar i biblioteksrummet, en som de benämner “Bra böcker att lyssna på när du gör annat” och en med “Böcker som andra ungdomar älskar”. I den första skyltningen vill de lyfta ljudböcker som finns att tillgå via bibliotekets digitala tjänster och i den senare vill de involvera unga från den närliggande gymnasieskolan att hjälpa till med att kurera skyltningen och boktipsa i bibliotekets sociala medier. 

Tanken är att arbetsgruppen ska följa om det går att se någon skillnad i utlåningen av ungdomsmedia under de tre månader som de vill testa de nya arbetssätten. 

Reflektionsfråga

Vilka metoder finns för att dokumentera, mäta och följa förändrade arbetssätt i vår verksamhet?