Inventera
Nästa steg är att inventera vad som finns i lokalsamlingen. Börja med att formulera syftet med inventeringen. En inventering kan vara ett mycket omfattande och tidskrävande arbete och det bör därför finnas en tydlig plan för vad som ska inventeras, hur och varför.
För en loggbok över inventeringen! Dokumentation minskar risken att erfarenheterna från inventeringen går förlorade. En bra och tydlig dokumentation gör själva inventeringen lättare och är också bra att utgå ifrån när resultatet ska förmedlas till övrig personal.
Kom igång
- Dela upp inventeringen i olika steg med tydliga delmål. Oavsett samlingens omfattning kan inventeringen kännas som en stor utmaning. Då kan det underlätta att inventera varje innehållskategori för sig. Det är också ett bra sätt att skapa sig en uppfattning om samlingens innehåll och sammansättning.

- Skilj ut okatalogiserat material för senare bedömning. Det okatalogiserade materialet måste katalogiseras och göras sökbart om det ska finnas kvar. Bedömningen av vad som ska införlivas och vad som inte ska införlivas gör ni först efter att det finns överblick över lokalsamlingen.

- Sammanställ erfarenheterna från inventeringen. Sammanställningen bör uppfylla det syfte som formulerats tidigare och även besvara de eventuella frågeställningar som formulerades då.
Se inventeringen som en kartläggning, inte städning eller utrensning. Inventeringen ger den översikt som möjliggör åtgärder. Det är först efter inventeringen som ni kan ta strategiska beslut om åtgärder som gallring och nyförvärv.
Lokalsamlingen i Svedala
Vid inventeringen fann vi att lokalsamlingen innehöll både fack- och skönlitteratur samt:
- Tidningsurklipp om Svedala från 1923 till 2015
- Tidskrifter
- Kartor
- Tavlor
- Pärmar med sammanställningar av information om olika lokala platser, personer och företeelser.
- Kuvert med ”småtryck” innehållande broschyrer, lösa tidningsurklipp, affischer, foton & vykort, programblad och flera äldre skrifter och handlingar från1700- och 1800-talen.
I och utanför Svedalarummet fanns dessutom flera arkivlådor med blandat material om lokalhistoriska ämnen. Dessutom fanns till exempel kassettband med intervjuer, mikrofilm och mikrofilmsläsare.
