Gör det inte krångligt
Undvik allt som är abstrakt – gör ditt samverkansprojekt konkret och greppbart, börja i det lilla!
Nedan följer en transkribering av filmens innehåll
Det sägs ofta att samverkan är svårt. Inför den här utbildningen har jag suttit och gått igenom vad andra har skrivit om samverkan. Efter att ha läst de texterna så kan jag inget annat än att hålla med. Det verkar superkomplicerat. Det verkar faktiskt nästan omöjligt och dessutom verkar det krävas att man har en organisation som är ungefär lika stor som FN bakom sig för att kunna hantera alla steg som sägs krävas. Jag vill föreslå något annat. Börja bygg din samverkan i små, små steg. Sätt igång små konkreta insatser snabbt och testa dig fram. Våga prova saker. Och utveckla dina projekt utifrån vad som faktiskt fungerar. Det viktigaste för dig det ska vara att få saker gjorda.
Det viktigaste för dig och antagligen det som kommer vara din största utmaning, det är att inte göra det för komplicerat.
Det innebär att du inte ska bygga en organisation som kräver stora overheadkostnader. Tänk på att varje möte du har, tickar pengar och resurser ju färre ni är. Desto mer resultat kommer ni antagligen att få. Dessutom ska ju resurserna gå till projektet, inte till massa mötestid. Det viktigaste för dig och antagligen det som kommer vara din största utmaning, det är att inte göra det för komplicerat.
Vi som ofta leder workshoppar ser detta hela tiden. Nästan alla tenderar att göra saker för stora. Projekten blir för stora. Så dra ner dina tankar till någonting som är greppbart. Någonting som är konkret, någonting som är litet. Vad handlar det då om för någonting? Är det två arrangemang, två aktiviteter på kvällstid, varje månad som varar i två timmar som innebär att en förening kommer till biblioteket, håller ett arrangemang tillsammans med er och där ni tillsammans ser till att någonting händer med målgruppen. Kan i så fall detta vara en test, en start på en samverkan som sen kan utökas och bli större?
Börja i det lilla, och här kommer den verkligt stora poängen, för det finns en stor myt vad gäller samverkan. Man kan få för sig att den som är riktigt bra på samverkan är bra på att hantera komplexa organisationsstrukturer och möten med många olika inblandade parter. Jag tror inte att det här är sant. Jag tror att den som är riktigt bra på samverkan är bra på att få saker att hända tillsammans med andra. Att komma till skott och att få saker gjorda. Så, gör det inte för krångligt.