Skapa undertexter i Subtitle Edit
När jag importerat videon jag ska texta och genererat dess vågform är det dags att börja lyssna och avgöra var jag ska placera det första textblocket.
Under ljudvågen finns kontroller för att reglera bland annat zoom av ljudvågen och uppspelningshastighet av filmen. Tryck på play-ikonen för att spela filmen.
Ute till vänster finns verktygen för att skapa undertexterna. Markera mittenrutan “Create” och sätt markören där vågformen börjar och Christoffer börjar prata och tryck på “Insert new subtitle at video position” för att indikera undertextblockets början.
Lyssna sen från markeringen för att avgöra hur långt textblocket bör vara. Du kan antingen dra i det högra handtaget (det gröna strecket) för att markera undertextens slutposition eller trycka “Set end time” där undertexten ska ta slut.
Jag skriver in min undertext i rutan och har lagt radbrytningen vid konjunktionen “och”. Radbrytning skapas när du trycker på “Enter”.
För att testa om undertextningen blev bra trycker du på “Play from just before text”. Denna undertext varar i nästan 4 sekunder och är 15,88 tecken per sekund.
Våra inställningar gör också att programmet pedagogiskt uppmärksammar oss på om vi bryter mot några av våra regler. Den korta undertexten “Men,” gör att “Duration” rödmarkeras, undertexten når inte upp till kravet på en och en halv sekunds minimivaraktighet vi ställt in.
På samma sätt varnar programmet till exempel om man skulle göra en för lång rad:
Utmaning
Försök på egen hand texta vår korta exempelfilm utifrån de riktlinjer och rekommendationer som du har lärt dig. Du kan ladda ner filmen här (högerklicka och ”Spara länk som…”).
Vill du ha en lite svårare utmaning ställer du in radlängden till 32 och läshastigheten till 12 tecken per sekund.