Gå direkt till kursmenyn Gå direkt till innehållet

Fler verktyg för struktur

Det finns verktyg som hjälper dig att hitta artiklar och objekt i din närhet som saknar bilder. Testa till exempel verktyget WikiShootMe för att få tips till en fotosafari. Röda prickar är objekt som saknar bild. Det finns också årliga tävlingar som WikiLovesMonuments för att premiera bra bilder.

Google maps satelit-vy. stad sedd uppifrån

Bild från verkyget WikiShootMe, där du bl a kan hitta vilka platser du själv kan komplettera med foton.

Det finns också användare som kallar sig amatörfotografer men som tar bilder från sina resor för att bidra till den fria kunskapen. Läs till exempel om prästen David Castor som har över sex miljoner visningar på sina bilder varje månad på Wikipedia.

Övning

Fundera och diskutera, enskilt eller i grupp, på vad som skulle kunna vara bra objekt att fotografera i din närhet och som kan bidra till Wikimedia Commons. Finns det bra  bilder på biblioteket ni jobbar på?

Kursen är skapad av Wikimedia Sverige.