Gå direkt till kursmenyn Gå direkt till innehållet

"Aktuella händelser i småstad" – nyheter i lokala Facebook-grupper

Möjligheten till snabb lokal information har gjort att lokala Facebookgrupper, där medlemmarna delar information som berör lokalinvånarna, har blivit mycket populära. Vem som helst kan skapa en sådan Facebookgrupp. Den som skapar gruppen kan också själv bestämma om medlemmarna ska kunna publicera inlägg direkt, eller om en administratör måste godkänna inlägget innan det publiceras.

Inläggen får inte bryta mot lagar om till exempel hets mot folkgrupp, förtal eller liknande. Facebook har också användarvillkor som varje användare måste följa. Den som skapat Facebookgruppen kan också sätta upp egna regler som medlemmar i gruppen måste följa.

Syftet med lokala Facebookgrupper är ofta att skapa en plats för uppdateringar om vad som händer i närområdet och för att skapa gemenskap bland dem som bor där. Men ibland har dessa grupper utnyttjats av ett fåtal medlemmar som en plats att kanalisera ilska och frustration på. Det är enligt lagen administratörens ansvar att ta bort till exempel inlägg som är hatiska eller där människor hängs ut som brottslingar med namn och bild, men administratörerna har sällan juridisk utbildning och engagerar sig som lekmän på sin fritid – vilket gör att det ibland dröjer innan inlägg som bryter mot lagar och regler plockas bort.

Reflektion

Är du medlem i någon lokal Facebookgrupp? Vilka för- och nackdelar kan du i så fall se med den?