12 MIK-idéer
104. Tillbaka till forntiden: Dagligt nedslag i det förflutna: Vad hände för 100 år sedan?
Tipsa om och lyft fram Kungliga bibliotekets digitala tidningstjänst där man fritt kan botanisera bland och bläddra i gamla dagstidningar. Tidningar som är äldre än 100 år är av upphovsrättsliga skäl fritt tillgängliga, medan nyare inte ärtillgängliga. Om någon lokal tidning finns representerad kan man kanske skapa intresse för tjänsten genom att varje dag framhålla vad som hände just den dagen för 100 år sedan, eller varför inte skriva ut förstasidan och affischera med?
Genomförande
- Lär känna KB:s tjänst Svenska tidningar och se om några lokala tidningar finns representerade.
- Ha för vana att leta fram några relevanta och intressanta nyheter och skriv ut dessa för placering i biblioteksrummet, och/eller publicering i era digitala kanaler. Använd till exempel en smarttelefons Google-tjänst (ibland kallad Google Lens) för att extrahera texten så att den lättare går att läsa. Skriv eventuellt ut förstasidan och sätt upp den.
- Hjälp besökarna förstå nyhetsinslagen i sitt historiska sammanhang. Hur såg samhället ut då? Vilka var de stora frågorna, förhoppningarna och farhågorna? Förklarande texter och tidslinjer kan göra mycket.
- Försök dra paralleller till vår tid när det är möjligt. Är vissa debatter desamma nu som då? Har vi lärt oss något? Att se på historien ur ett samtida perspektiv gör den mer relevant.
- Informera om ert tidningsprojekt i bibliotekets olika kanaler, och om tjänsten Svenska tidningar.
- Skapa återkommande några quizfrågor på förra decenniets nyheter som besökarna kan göra varje dag.
- Passa på att informera om bibliotekets andra relevanta tjänster på temat, som till exempel Mediearkivet Retriever.


105. MIK-Sommarboken
Om ni genomför lästävlingar av typen Sommarboken, där barn och unga får en bok efter att ha genomfört en läsutmaning, varför inte också erbjuda MIK-relaterade böcker som prisböcker? Syftet med denna aktivitet är att låta fler människor få tillgång till MIK-böcker.
Genomförande
- Hitta ett antal bra prisböcker på MIK-temat, skönlitterära, eller inte, som passar målgruppen. Köp in dessa. Sträva efter en blandning av faktaböcker och skönlitteratur som belyser digitala aspekter. Det kan handla om allt från nätmobbning till spelskapande och digital konst. Visa på mångfalden inom MIK-området.
- Informera om temat och priserna när ni marknadsför årets Sommarboksprojekt.
- Ta tillfället i akt och skylta med andra MIK-relaterade böcker också för vuxna i anslutning till information om Sommarboken på biblioteket.


106. Fortnitebibblan: arrangera datorspelsturneringar
Arrangera datorspelsturneringar på biblioteket för barn och unga och passa samtidigt på att informera deras vårdnadshavare om spel, spelkultur och nätkultur. Utnyttja barnens spelintresse och kunskap och arrangera utställningar, föreläsningar och dylikt för att stärka vuxnas spel-litteracitet. Syftet är att stärka folks datorspelskunnighet men också att skapa forum där man kan träffa ungdomar som kanske annars inte frekventerar biblioteket i så stor utsträckning.
Genomförande
- Se till att de praktiska förutsättningarna är på plats. Finns det datorer? Går de att ansluta till vald speltjänst eller är det möjligt att installera dessa på datorerna? Går det att använda för nätverksspel, det vill säga kan de kommunicera genom bibliotekets och kommunens brandväggar och dylikt? Ta hjälp av IT-ansvariga på biblioteket och i kommunen vid behov.
- Bjud in barn och unga för att medarrangera och planera spelturneringen. Involvera de unga i hela processen, från planering till genomförande. Låt dem vara medkreatörer och medarrangörer, inte bara deltagare. Skapa informativa affischer och informationsmaterial riktat mot vårdnadshavare om datorspel och spelkultur.
- Marknadsför arrangemanget i för målgruppen passande kanaler och sammanhang.
- Bjud in vårdnadshavare och låt dem spela tillsammans med barn och unga. Låt barnen och ungdomarna vara experterna och låt dem visa och förklara för de vuxna och låt de vuxna lära sig mer om spel tillsammans med barnen. Tänk igenom hur ni kommunicerar med och om vårdnadshavare. Betona att ni vill bjuda in dem för att skapa förståelse och dialog, inte peka ut brister. Försök att hitta en ton av nyfikenhet och samförstånd snarare än fördömande eller skuldbeläggande. Håll koll på de olika spelens åldersgränser för att undvika prekära situationer.
- Lyft i samband med detta också fram bibliotekens böcker och andra medier som handlar om datorspel och spelkultur.


107. Källkritisk kvittokunskap
Utnyttja möjligheten att skriva ut några enkla källkritiska tips eller andra enkla MIK-relaterade utmaningar på de utlåningskvitton som man får när man lånar böcker på biblioteket. Byt ut dessa med jämna mellanrum. Syftet med aktiviteten är att kontinuerligt ge biblioteksbesökare påminnelser om praktiska tips och utmaningar om källkritik och informationshantering.
Genomförande
- Identifiera om, och hur, man kan ändra mallen för utlåningskvitton på biblioteket.
- Hitta ett antal tips kring källkritik, sökteknik eller annat kopplat till MIK ni kan skicka med utlåningskvittona.
- Gör kopplingen till bibliotekets utbud och kompetens tydlig. ”Fråga oss om fler tips på bra sökord för skolarbetet” eller ”Vi hjälper dig gärna att hitta tillförlitliga fakta om vaccin”. Visa att ni finns där för att stötta.
- Uppmärksamma besökarna på detta genom att informera i era digitala och analoga kanaler.
- Utveckla konceptet i andra kanaler. Kanske “Veckans MIK-tips” även ska finnas som affisch i biblioteksrummet, på era sociala medier-konton och på era infoskärmar? Utnyttja alla era kontaktytor för att stärka genomslaget.
- Variera uppmaningarna med jämna mellanrum.


108. But what about the children!?
Även om vuxna ofta är de som behöver mest hjälp med att orientera sig i ett svårt och komplext medielandskap så får vi inte glömma de unga. Varför inte göra skyltningar eller utbrytningar med MIK-relaterad litteratur, som till exempel Hugo Ewalds bok Lögndetektorn: den lätta guiden till källkritik på nätet eller Emma Frans bok Tänk som en forskare. Placera skyltningen med tillhörande förklarande texter på ett strategiskt bra ställe. Syftet med denna aktivitet är att stärka barn och ungas medie- och informationskunnighet.
Genomförande
- Inventera beståndet och försöka hitta relevanta böcker inom valfritt MIK-ämne, såsom journalistik, källkritik eller något datorrelaterat.
- Skapa en inbjudande utställning och skyltning med tillhörande informationsmaterial. Varför inte hitta på en slagkraftig slogan eller dylikt att sälja in böckerna och konceptet med?
- Koppla skyltningen till ungas nutida medieanvändning. En faktabok om källkritik på nätet blir mer aktuell om den binds till exempelvis Tiktok eller Snapchat eftersom de fortfarande är populära bland unga. Försök göra det begripligt vad MIK har med ungas vardag att göra.
- Informera gärna om relevant tillgängligt digitalt material från till exempel UR eller Internetstiftelsen i anslutning till skyltningen.
- Marknadsför och informera om projektet i era olika kanaler.


109. Det analoga nätet
Informera om vad det egentligen är som trendar och är populärt på sociala medier-plattformar som till exempel Twitter/X och Tiktok genom att skriva ut listor och placera dessa fysiskt i biblioteksrummet. Syftet med denna aktivitet är att hjälpa medborgarna att hålla sig uppdaterade om de olika digitala trender som pågår och som de kanske inte alltid är uppdaterade i.
Genomförande
- Se till att hålla koll på vad som trendar på olika typer av sociala nätverk som X, TiKtok, men kanske också mer allmänt i den digitala världen, med verktyg som till exempel Google Trends.
- Skapa någon form av tilltalande och informativ mall som ni enkelt kan ändra och uppdatera.
- Försök hitta på en klatschig titel och slogan till projektet.
- Skapa förklarande enkla texter som informerar besökaren om hur de ska tolka och förstå listorna. Försök att sätta in de enskilda trendande ämnena i ett större sammanhang. Vad säger detta om vår samtid? Finns det historiska paralleller? Hjälp besökarna att se mönster och strukturer bortom rubrikerna.
- Håll er neutrala i framställningen. Er roll är att informera och kontextualisera, inte att ta ställning. Men väj för den delen inte för att lyfta upp problematiska eller kontroversiella aspekter av vissa ämnen eller diskussioner.
- Fundera på om ni också ska skriva ut relevanta bilder, memer, infografik, giffar och dylikt som är kopplade till ämnena.
- Skapa QR-koder till relevanta länkar och artiklar som är kopplade till de trendande ämnena så att besökarna lätt kan komma åt dessa.
- Placera dessa listor på ett väl valt ställe på biblioteket och uppdatera dem med jämna mellanrum.
- Informera om projektet i era olika kanaler.
Inspiration och fördjupning
Bevaka virala trender smidigt utan krångliga registreringar
Att jobba på bibliotek och samtidigt hålla koll på de senaste virala trenderna på nätet kan vara både svårt och omständligt för den som inte är insatt. I denna artikel ges några enkla tips på hur man kan bevaka trender på nätet utan att behöva registrera ett konto.


110. Digitala deckarklubben
Starta en bokcirkel där ni läser deckare i e-boksformat och där ni under videomöten diskuterar olika aspekter och fenomen kopplade till medie- och informationskunnighet som figurerar i boken. Det går att hitta kopplingar till teknik, internet och medier i de flesta deckare av idag och igår, som skulle kunna tjäna som utgångspunkt för fruktbara diskussioner. Syftet med denna aktivitet är delvis att få läsa en go deckare, men också att utnyttja lustläsningen som ett lärandetillfälle.
Genomförande
- Ha ett medvetet urval av titlar som speglar olika aspekter av samhällets digitalisering eller medie- och informationskunnighet. Tekniken som möjliggörare eller hot? Våra fysiska och digitala liv – åtskilda eller sammanflätade? Vilka ämnen och vinklar vill ni lyfta fram? Låt diskussionsfrågorna och det tänkta lärandet styra läslistan, eller anpassa lärandet och diskussionerna utifrån de valda böckerna.
- Förbered diskussionsfrågor kopplat till varje kapitel utifrån bokens olika teman. Koppla gärna dessa till dagsaktuella nyheter och samhällsfrågor för ökad relevans.
- Bjud in deltagare till bokcirkeln med hjälp av era gängse kommunikationskanaler. Kanske vill ni fokusera på någon specifik målgrupp?
- Förbered informationshäften med bra länkar att dela ut vid varje bokcirkelträff som kan tjäna som fördjupning och vidareläsning till varje kapitel/tema.
- Genomför bokcirkeln. Glöm inte att dokumentera bra diskussioner, dessa kan sen användas som underlag för artiklar om projektet eller underlätta genomförandet vid fler tillfällen.
- Ha en tanke om hur ni ska fånga upp och sprida de kunskaper och insikter som skapas genom samtalen. Ska någon skriva en sammanfattande artikel eller spela in ett podcastavsnitt utifrån diskussionerna? Hur skapar ni ringar på vattnet bortom den närmaste cirkeln?


111. Programmering för vuxna
Anordna grundläggande programmeringskurser för vuxna för att de ska få en inblick i vad programmering egentligen är och hur det fungerar. Använd blockprogrammering och tjänster som till exempel Scratch eller Hour of Code och utgå från alla de resurser som finns för barn och unga kring ämnet. Aktiviteten syftar till att öka folks tekniska förståelse, avdramatisera programmering, minska teknikrädsla och uppmuntra till självständigt lärande och problemlösning.
Genomförande
- Försök hitta någon i personalen eller via kontakter som kan grunderna i den här typen av programmering, som är villig att lära sig eller som kan lära sig tillsammans med deltagarna under tiden att leda verksamheten.
- Inventera och undersök vilken typ av inspirerande undervisningsmaterial som finns tillgänglig på nätet.
- Informera om och marknadsför aktiviteten för att locka deltagare, antingen brett i era gängse kanaler, eller riktat mot en specifik målgrupp. Ha gärna med någon mer i personalen som hjälp, det kan behövas en del handledning vid den här typen av lärtillfällen.
- Genomför kursen under lättsamma former. Se till att all teknik som kan tänkas behövas (datorer med internettillgång) finns tillgänglig.
- Se till att deltagarna får med sig dokumentation, länkar och tips på vidareläsning så att de kan repetera och fortsätta på egen hand.
- Genomför gärna en lite mer festlig kursavslutning där deltagarna får visa upp sina egenskapade spel eller andra typer av program för varandra.
- Dokumentera och synliggör lärandet. Filma gärna vissa moment (med deltagarnas medgivande), intervjua dem i poddform eller blogga om framstegen. Visa att det inte är raketforskning att lära sig programmera som vuxen. Er kurs kan bli inspiration för andra att våga testa!


112. Katalogutmaningen
Skapa informationssökningsutmaningar där ni nyttjar er katalog med fysiska böcker eller e-bokskatalog för att söka svar på frågor av typen: har vi boken si och så i denna upplaga och på detta språk inne? Utmaningen kan bytas med jämna mellanrum. Lyft fram vinnarna, de som klarar sökutmaningarna snabbast. Syftet är att utbilda och utmana deltagarna att effektivt använda bibliotekets katalog för att hitta specifik information och samtidigt informera om katalogens olika sök- och filtreringsmöjligheter.
Genomförande
- Hitta på ett antal olika sökutmaningar av varierande svårighetsgrad som utgår från er katalogs sök- och filtreringsmöjligheter. Ni kan använda den vanliga webbkatalogen, e-bokskatalogen, men också andra digitala tjänster som biblioteket kanske erbjuder som Cineasterna och Pressreader. Skapa gärna scenarier som knyter an till verkliga, vardagliga sökbehov. ”Din kompis har rekommenderat en bok om matlagning för studenter, men du minns bara att omslaget var gult och titeln något med ‘pasta’. Hur hittar du den i katalogen?” Igenkänning motiverar personen till att klura vidare.
- Publicera utmaningarna på era sociala medier och låt folk tävla i att svara snabbast i kommentarsfältet.
- Ha förberedda bokvinster eller dylikt till vinnarna att hämta på biblioteket.
- Koppla till det fysiska biblioteksrummet. Exponera knepen, strategierna och förhållningssätten även bland hyllorna. Skapa broschyrer med tips, häng upp affischer med föregående veckas klurighet.
- Samla utmaningarna på er webbsida med tillhörande facit och tillvägagångssätt efterhand.
- Om intresset är stort, genomför söktävlingar eller ”hackatons” vid specifika tillfällen, kanske till och med mot andra bibliotek?


113. Immersiva klubben
Utforska immersiv teknik genom att anordna bokklubb i virtuella miljöer för intresserade deltagare. Välj böcker som handlar om AI och/eller VR och annan modern teknik och diskutera boken i en virtuell verklighet. Syftet är att kombinera den klassiska bokklubben med modern teknik för att låta deltagarna få lära känna immersiv teknik och utforska hur det påverkar samtal och möten. Deltagarna får möjlighet att utforska immersiva teknologier som virtuell verklighet, samtidigt som de läser och diskuterar böcker som handlar om AI, VR och annan modern teknik.
Genomförande
- Försök hitta en passande bok för aktivitetens tema, som till exempel författaren William Gibsons bok Neuromancer, eller varför inte en fackbok på temat?
- Förbered bokcirkelns upplägg och passande diskussionsfrågor och dylikt.
- Se till att VR-set finns tillgängligt för alla bokcirkelns deltagare. Kanske finns det på biblioteket, eller så kanske ni kan låna från regionen eller ett lokalt mediatek eller dylikt.
- Låt VR-miljön ni träffas i på något vis spegla det virtuella landskap som skildras i boken ni läser. Blir det ett sätt att levandegöra och ”kliva in i” berättelsen? Eller tvärtom, ett tillfälle att kontrastera fantasi och verklighet? Utnyttja samspelet för att fördjupa läsupplevelsen.
- Se till att deltagarna kan träffas i samma digitala rum genom någon tjänst.
- Förbered ett för aktiviteten passande rum på biblioteket och tillgodose att alla VR-seten är laddade och fungerar.
- Genomför aktiviteten och dokumentera upplevelsen.
- Har deltagarna egna VR-headsets så kan de ju också delta på distans i träffarna.


114. Kommunikatörer delar med sig
Fråga kommunens eller bibliotekets kommunikatörer om de kan föreläsa för er i personalgruppen om hur de arbetar, hur de hanterar sociala medier och vad som kan vara viktigt i kommunikation med medborgare på nätet. Syftet är att stärka er kunskap kring de här frågorna men också få en djupare inblick i vilken typ av frågor och vilken tonalitet som råder på kommunens sociala medier-plattformar och hur man kan möta och bemöta dessa.
Genomförande
- Hitta intresserade föredragshållare inom er egen, eller i den större kommunala, organisationen.
- Skapa ett tydligt syfte med träffen. Vill ni bli vassare på att nå ut med biblioteksfrågor till nya grupper? Lära er att hantera ”troll” och desinformation i kommentarsfält? Eller hur man hittar träffsäker tonalitet beroende på kanal och sammanhang? Utgå från era mest angelägna behov och fundera på vad kommunikatörerna konkret kan bidra med.
- Förbered er med färdiga case och frågeställningar. Ju mer handfast ni kan göra diskussionen, desto mer matnyttigt får ni med er.
- Boka en passande lokal och se till så att verksamheten schemamässigt möjliggör för så många som möjligt att kunna delta.
- Dokumentera! Spela in samtalen (ljud räcker), anteckna flitigt, fota eventuella whiteboardskisser och modeller. Det kan bli ett värdefullt underlag att återvända till internt. Kanske kan ni göra en lathund eller checklista utifrån kommunikatörernas föreläsning?
- Följ upp genom att kontinuerligt försöka ta tillvara era olika kompetenser. Det här skulle kunna bli startskottet för ett kontinuerligt erfarenhetsutbyte mellan biblioteket och kommunikationsavdelningen.


115. Hurra för public domain! Elsa Beskow, Musse Pigg och den kulturella allmänningen
Varje år tillkommer det ny kultur till vår svenska digitala allmänning när det gått 70 år sedan upphovspersonen gått bort. Ha för vana att årligen uppmärksamma några verk som under året har kommit att ingå i public domain, det vill säga att det var 70 år sen upphovspersonen gått bort och skyddstiden gått ut. Det var vid årsskiftet 2024/25 stora nyheter om att den första upplagan av Musse Pigg är upphovsrättsfri i USA, men det kanske inte gäller i Sverige och EU, använd därför hellre svenska exempel som exempelvis Selma Lagerlöf, Elsa Beskow och John Bauer istället. Syftet med denna aktivitet är att informera om delvis “fri” kultur men också om hur den svenska upphovsrättslagstiftningen fungerar.
Genomförande
- Håll koll på författare, poeter, konstnärer och andra kulturutövare som varit döda i minst 70 år.
- Uppmärksamma dessa med utskrivna affischer och inlägg på sociala medier. Informera gärna om deras verk och liv och tipsa om verk producerade av dem tillgängliga för lån på biblioteket.
- Informera om den svenska upphovsrättslagstiftningen och varför ni numera kan använda verken fritt.
- Var tydliga med vad ”public domain” faktiskt innebär. Betona att verket är fritt att sprida och bearbeta, inte bara att läsa eller titta på. Kanske ska ni rentav utlysa en remix-tävling eller ett collageprojekt utifrån nyss frisläppta verk som numera ingår i public domain? Försök hitta möjligheter att knyta an aktiviteten till den större rörelsen för öppen kultur och fri tillgång till kunskap. Hur kan public domain-firandet kopplas till bibliotekets arbete med open access, Creative Commons och annat som vidgar tillgången?

