MIK-filmverkstad: Låt barn och unga skapa filmer åt biblioteken
Skapa en filmworkshop med barn och unga. Lär dem att filma och redigera med enkla medel på till exempel surfplattor eller telefoner och låt dem skapa informationsfilmer eller dokumentärer om MIK-relaterade ämnen som exempelvis datorspel, träningsappar, sociala medier. Använd sen filmerna som utbildningsmaterial på skärmar på biblioteket och/eller på sociala medier.
Genomförande
- Hitta någon, gärna i personalen, som kan leda projektet, någon som har teknisk kunskap om filmande och som kan berättarteknik.
- Förbered workshoppen genom att skaffa de tekniska verktyg som behövs för att kunna genomföra projektet. Man kan antingen använda datorer, telefoner eller, kanske lättast, surfplattor.
- Se till att det finns mjukvara i form av filmredigeringsprogram och kringutrustning i form av sladdar för dataöverföring och dylikt.
- Bjud in barn och unga via gängse kanaler, eller genom att samarbeta med skola, fritidsverksamhet och fritidsgårdar.
- Genomför en serie workshoppar. Stötta ungdomarna i val av ämne genom att förbereda en lista på intressanta MIK-relaterade ämnen som till exempel Tiktok, Fortnite, AI i skolan, eller vad som nu kan tänkas vara relevanta för vuxna att lära sig och som ungdomar vill berätta om. Ta tillvara på deras erfarenheter och kunskaper! Hjälp dem med det dramaturgiska, tekniska och med frågor kring upphovsrätt och dylikt.
- Publicera om möjligt de färdiga filmerna i era digitala kanaler. Presentera dem som utbildningsmaterial för vuxna att titta på för att lära sig mer om ungas digitala vardag.
Forest Interior with a Grazing Flock of Sheep av Paul Wilhelm Keller-Reutlingen (cirka 1890–1910). Public domain